Astilbju piedāvājums

ASTILBES

Šogad astilbju stādu pasūtījumus nepieņemam un tos neizsūtam! Tos varēs iegādāties tikai pie mums uz vietas audzētavā „Jaunakeri”, Daugmales pag., Ķekavas nov. aprīļa mēneša beigās, maija mēnesī, kā arī rudenī septembrī, oktobrī! Kontakttelefoni: Jānis (26318938) vai Iveta (28210292).

Astilbes, jeb tā sauktās dārza vīgriezes, ir vienas no krāšņākajām daudzgadīgajām puķēm, kas sāk ziedēt pašā vasaras vidū. Daudzas šķirnes krāšņi zied no jūnija beigām līdz pat septembra sākumam. Astilbes piesaista ar savu ziedu krāsu dažādību un košām, dekoratīvām, dažādas krāsas, un formas lapām. Tām mēdz būt dažāda lieluma un formas ziedu skaras, lapojuma krāsojums var variēt no gaiši zaļas līdz koši sarkanbrūnai. Tāpat šķirnēm var būtiski variēt krūmu augstums. Ziedu krāsa mēdz būt no tīri baltas līdz koši karmīnsarkanai un pat līdz tumši purpura. Pareizi izvēloties šķirnes var panākt to, ka dārzā astilbes ziedēs visu vasaru no jūlija līdz pat rudenim. Mūsdienu selekcijas šķirnēm raksturīgs spēcīgs augums un lielas, kompaktas, dažādu formas ziedkopas.

Astilbes ir diezgan pieticīgas augsnes izvēles ziņā. Tās ar labiem panākumiem var audzēt gan nedaudz skābā, gan daļēji sārmainā augsnē (pH 5.5-6.5). Protams, astilbēm labāk patīk vietas, kur ir augsts gruntsūdens līmenis, pastāvīgi pietiekoši mitra augsne, bagātīgs organiskais mēslojums augsnē un vietas, kas ir vairāk aizsargātas no pusdienlaika svelmainajiem saules stariem un vasarā pārlieku neiekalst. Tāpat augi ļoti labi panes daļēji noēnotas vietas dārzā. Tas šos augus padara vēl daudz piemērotākus dažādiem apstādījumiem. Arī to ziedu krāsa ir daudz intensīvāka un ziedēšana ilgstošāka daļēji noēnotajās dārza vietās. Piemērotākā ir mālsmilts augsne, kas labāk saglabā mitrumu, bet ja stādīt ir paredzēts smagākā māla augsnē, tad pirms stādīšanas, tā būtu jāielabo ar kūdru vai kompostu. Visvairāk augiem ir piemērots organiskais mēslojums (kūtsmēsli, zirgu mēslu komposts).

Astilbes ir sevišķi sala izturīgas un tām nekaitē pat kārtīgs kailsals. Vienīgi dažreiz nedaudz var ciest vēlajās pavasara salnās, kad augiem jau parādās jaunie dzinumi. Tāpēc, drošības apsvērumu dēļ, pēc veco ziednešu novākšanas rudenī, stādījumus var mulčēt ar kompostu, kūdru, koku lapām, salmiem, skujām. Var izlīdzēties arī ar vairākās kārtās salocītu agrotīklu, to uzklājot stādījumiem pavasarī pirms paredzamām salnām.

Bez pārstādīšanas astilbes vienā vietā var augt daudzus gadus (6 līdz 10 gadus). Kad augi sāk atpalikt augumā un to ziedkopas paliek sīkākas, tad lielos, blīvi saaugušos, cerus vajadzētu izrakt un ar nazi vai lāpstu tos sadalīt. Pusi no apakšējās sakneņa daļas atdala un tālākai sadalīšanai to neizmanto. Augšējā sakneņa daļā ir pumpuri ar saknītēm, kurus tad arī izmanto tālākai sadalīšanai. Kad ceri ir sadalīti, tos izstāda tam paredzētajā jaunajā vietā. Stāda ar tādu aprēķinu, lai augsne virs pumpuriem būtu vismaz 5 cm. Katru gadu stādiem nedaudz jāuzber neliela mulčas kārtiņa, jo ar katru gadu saknenis par pāris centimetriem paceļas uz augšu (lien no zemes laukā).

Nesadalīti, bet tikai pārstādīti ceri, vienalga tik krāšņi neziedēs, bet toties sadalīti un pārstādīti ceri drīz vien atkal sakuplos un no jauna ļoti krāšņi ziedēs daudzus gadus. Labākais stādīšanas laiks ir pavasaris un agrs rudens. Pavasarī to var darīt aprīļa beigās vai maija sākumā, bet rudenī tad, kad augi ir beiguši ziedēt, līdz pat pirmajām salnām. Rudenī pārstādīšanu jāizdara ļoti laicīgi, lai pārstādītie stādi līdz salam paspētu kārtīgi apsakņoties. Visvairāk izplatītais pavairošanas veids ir veģetatīvais, tas ir ar ceru dalīšanu. Var pavairot arī ar atjaunošanās pumpuru spraudeņiem pavasarī, bet tur ir vajadzīgas zināmas iemaņas.

Ja astilbju stādi iegādāti jau iepodoti, tad stādīt drīkst visu sezonu. Bet stādot vasarā, puse lapojuma jānogriež un vairākas nedēļas pēc iestādīšanas, tie būtu jāuzpasē, lai saulē neapdeg un lai augsne būtu pietiekami mitra. Ja jaunstādi pavasarī tiek mēsloti ar minerālmēsliem, jāraugās lai granulas neiekļūst lapu rozetēs, tādā veidā apdedzinot augus.

Astilbes ir ļoti izturīgas pret dažādiem postošo sēņu slimību ierosinātājiem, kā arī nekādi kaitēkļi astilbēm Latvijā līdz šim pagaidām nav novēroti.

mob. tel.: 26318938
e-pasts: dukalskis.janis@gmail.com

A1 – ASTILBE (rozā) € 3.00
Rozā, augums 70-90 cm.
A2 – ASTILBE (krēmbalta) € 3.00
Krēmbalta, augums 70-90 cm.
A3 – ASTILBE (sarkana) € 4.00
Sarkana, augums 60-80 cm.