Bārdainie lielziedu īrisi (iris germanica)
Īsi par īrisu audzēšanu
– Vēlams atrast dārzā vissaulaināko vietu, (protams ja pastāv tāda iespēja) tad īrisi bagātīgāk ziedēs, jo ir saulmīļi.
– Īrisus stāda vai nu vagās, vai grupās dobēs. Vēlamais atstatums starp stādiem 30 – 50 cm (atkarībā no tā, cik gadus paredzēts tos nepāstādīt). Parasti pārstāda reizi 3 – 4 gados.
– Augsne var būt dažāda, tomēr labāka ir irdena, caurlaidīga, ielabota augsne. Īrisiem neder tīra, smalka smilts un neielabota smaga māla augsne.
– Augsnei jābūt neitrālai vai vāji sārmainai (pH 7,0). Parasati tāda ir ielabota dārza augsne. Drošības pēc var izmantot koku pelnus, apmēram sauju uz katru īrisu stādu, augsni ielabojot.
– Kūdru īrisu stādiem izmantot nedrīkst (uztur lieku mitrumu, vairo skābumu), vienīgi augsnes ielabošanai. Tad papildus vēl nepiciešams iestrādāt augsnē koku pelnus, krītu vai dolomītmiltus.
– Īrisu mēslošanai pārsvarā izmanto kalciju saturošus minerālmēslus. Nelielās devās var dot arī slāpekli pavasarī, tas gan jādara saudzīgi.
– Laistīšana nav nepieciešama, jo īrisiem patīk sausums, izņemot jaunos stādus apsakņošanās periodā, ja ir pārlieku sausa augsne.
– Ieziemojot stādus var piesegt (bet ne mulčēt!), mazinot liekā mitruma ietekmi uz īrisu sakneņiem (ja ir ļoti nokrišņiem bagāti rudeņi un ziemas).
– Pavairo īrisu stādus cerus dalot reizi 3 – 4 gados.
– Pārsvarā īriesiem tiek novērota bakteriālā puve. To veicina sabiezināts stādījums, pārlieku liels mitrums, pastāvīgs stādu noēnojums un lielas slāpekļa minerālmēslojuma devas.
– Kaitēkļi īrisiem ir tripši, gliemeži, drātstārpi, dažreiz arī laputis. Tie pārnēsā slimību ierosinātāju baktērijas, veicinot slimību izplatīšanos.
– Kaitēkļu apkarošanai var izmantot insekticīdus Actara, Perfecta. Gliemežiem – metaldehīdu granulās. Slimību apkarošanai (pret bakteriālo puvi): kokogles pulveri, briljanta zaļo, zilos graudiņus, propolisu spirtā, tetraciklīnu, kā arī kodnes.
Jānis Dukaļskis
mob. tel.: 26318938
e-pasts: dukalskis.janis@gmail.com