Dāliju audzēšana

Dālijas (dahlia)

Dālijas ir vienas no populārākajām rudens ziedu puķēm, kuras sāk ziedēt jau augustā un zied līdz pat pirmajām lielajām rudens salnām. Tām ir milzīgi liela ziedu nokrāsu un ziedu formu dažādība. Katrs dāliju krūms var veidot vairākus desmitus vai pat simtus ziedu.

Dālijas vēlams būtu stādīt no vējiem aizsargātās vietās dārzā, jo to stublāji ir diezgan trausli. Lielā vējā tie var tikt izšķobīti vai arī pilnīgi nolauzti, tādā veidā dāliju stādījums zaudē savu dekorativitāti un visbeidzot tas atsaucas uz gumu pieaugumu rudenī.

Augsnei vajadzētu būt pirms stādīšanas ielabotai, ne pārāk smagai, ar labu ūdens caurlaidību. Mēs ar pietiekoši labiem panākumiem dālijas audzējam, citiem mērķiem pilnīgi neizmantojamā, smilts augsnē. Pie kam tajā iestrādājot ļoti nenozīmīgas minerālmēslu devas pirms stādīšanas. Dāliju gumus izstādām uz lauka pēc 20. maija.

Rudenī dāliju gumus izrokam no augsnes kādu nedēļu vai divas pēc pilnīgas to stublāju nosalšanas lielajās rudens salnās. Cerus uzglabājam līdz pavasarim nesadalītus (ko citi audzētāji parasti neatzīst). Līdz pavasarim gumus uzglabājam telpā, kur ir pozitīva temperatūra. Cerus sadalām pavasarī, kad skaidri ir redzami jaunie dzinumu aizmetņi.
   Jānis Dukaļskis
   mob. tel.: 26318938
   e-pasts: dukalskis.janis@gmail.com