Peonijas – pujenes – pojenes
Īsi par peoniju audzēšanu
Uzmanību! No šī gada 15. jūnija ir mainījušies noteikumi kolekcijas dārzā. Fotografēšanās ir atļauta tikai fotosesijām par maksu 25 eiro stundā! Parējie apmeklētāji to drīkstēs darīt tikai ar telefoniem!
No 16. jūnija būs ļoti ierobežots stādaudzētavas apmeklējums ar suņiem! Ir konstatēti uzbrukumi mūsu mājdzīvniekiem!
Peonijas – labākie kompanjoni ziemciešu stādījumos. Peonijas vislabāk kombinēt ar Sibīrijas īrisiem, dienziedēm, hostām, flokšiem un citām saderīgām ziemcietēm. Piemēram, divmāju kazbārdi stāda tumšziedu peoniju fonā. Peoniju pacerē līdz to sakuplošanai var audzēt dažādas agrās pavasara sīpolpuķes, piemēram, sniedzītes, zilsniedzītes, puškīnijas, krokusus, hiacintes, muskares. Starp peonijām iederas arī tulpes un narcises, bet vasarā uz peoniju fona labi izceļas lilijas.
Latvijas dārzos un apstādījumos dārza peonijas ir pirmajā desmitniekā pēc popularitātes un ir vienas no iemīļotākajiem krāšņumaugiem. Daudzām peoniju šķirnēm ir ļoti gaisīga, patīkama smarža, es pat teiktu, ka tā ir patīkami reibinoša. Un tad ja vēl ņem vērā lielo formu un tipu daudzveidību, tad tie ir neaizstājami dārza augi.
Peonijas ir ilgmūžīgas cerveida ziemcietes, kuras ilgi saglabā dekorativitāti. Tām ir gumsaknes ar dziļu, plaši sazarotu sakņu sistēmu. Peonijas ir glītas ne tikai ziedot – izskatīgu lapojumu tās saglabā līdz rudenim. Vienīgā nepilnība lielziedu, pildītajām peoniju šķirnēm ir tā, ka daudzām, līdz šim Latvijā izplatītām, šķirnēm ir to ziedkātu nenoturība – kāti nespēj noturēt skaistās, smagās ziedu galvas. Jo īpaši tas bojā šo skaistumu lietainā vasarā. Tāpēc selekcionāri cenšas izaudzēt šķirnes, kuras būtu noturīgas bez speciāliem balstiem (vienkāršās un Japānas tipa), kā arī zemāka auguma šķirnes (līdz 50 cm).
Krāšņās peonijas iepriecina ar daudzveidīgo krāsu un izsmalcināto smaržu no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim. Peonija labi iederas gan lielos, gan mazos stādījumos. Mūsu aizņemtības laikmetā liela nozīme ir tās ilgmūžībai – ja peoniju cers ir rūpīgi un pareizi kopts, vienā vietā tas var augt un bagātīgi ziedēt pat desmitiem gadu. Peoniju augstums var svārstīties no 40-50 cm līdz pat vdažiem metriem un ziedu lielums var būt no dažiem centimetriem līdz pat 30 cm diametram.
Vietas izvēle
Lakstveida peonijas (pujenes) var augt vienā vietā diezgan ilgu laika, tāpēc ir ļoti liela nozīme vietas izvēlei. Peonijas vislabāk padodas saulainā vietā. Nevajadzētu pujenes stādīt tuvu kokiem vai krūmiem, jo viņas necieš sacensību cīņā par barības vielām un mitrumu. Pujenes tāpat arī necieš vietas, kur uzkrājas ūdens. Šādās vietās augam saknes sāk pūt un augs var aiziet bojā. Ja jums tomēr neizdevās savā dārzā atrast ideāli piemērotu vietu, tad tomēr nodrošiniet labu drenāžu pujeņu stādīšanas vietā.
Augsne
Peonijas labi aug praktiski visās augsnēs, kuras ir bagātas ar barības vielām, bet vairāk piemērota skaitās smilšmāla augsne. Ja jūsu dārzā augsne ir smaga, mālaina, tad pirms pujeņu stādīšanas viņu vajag „atvieglot” – pievienojot kūdru, trūdvielas un granti. Ja jūsu vēlamais lauciņš atrodas vietā, kur dominē smiltis, bet Latvijā tas nav retums – vajag pievienot mālu, kūdru un trūdvielu kompostu. Peonijas priekšroku dod neitrālām augsnēm pH (6 – 7). Tagad jebkurā dārzkopības veikalā ir iespējams iegādāties kūdru ar dažādu pH. Pujeņu stādīšanai jāpērk kūdra ar neitrālu pH.
Stādīšana
Atkarībā no šķirnes un augsnes īpašībām peonijas stāda 60-100 cm citu no citas. Vislabāk stādīt augusta beigās vai septembra mēnesī. Aizvietojošie pumpuri augsnē atrodas sekli, tāpēc, pārstādot peonijas, jāraugās, lai tie nebūtu dziļāk par 7 cm (smilšainās augsnēs), bet smagās – ne dziļak par 5 cm.
Pēc tam, kad esat izvēlējušies stādīšanas vietu, nepieciešams pareizi sagatavot stādīšanas bedri. Ņemot vērā to, ka peoniju sakņu sistēma saaugs platumā un dziļumā līdz 70 cm. Izrok bedri, kurai 2/3 aizpilda ar augsnes maisījumu, kurš sastāv no vienādām daļām lapu zemes un trūdvielām, kurām ir pievienoti pelni vai kompleksie minerālmēsli (dažas saujas). Augšējo slāni stādāmajai bedrei aizpilda ar tīru auglīgu augsni, kura nesatur mēslojumu. Saknes jāizklāj tādā veidā, lai pumpuri atrastos 5 cm zem augsnes līmeņa. Ļoti svarīgi ir, lai neiestādītu pārāk dziļi, savādāk peonijas vienkārši neziedēs. Pēc iestādīšanas peonijas bagātīgi laista un mulčē ar sausu neitrālu kūdru vai mizu mulču.
Pavairošana
Labākais laiks, lai sakneni dalītu ir augusta beigas – septembris. Vienkāršākais pavairošanas veids ir ceru dalīšana. Peonijas ceru uzmanīgi izrok, nopurina augsni un sadala ar nazi. Jāraugās, lai atdaleņiem būtu vismaz viens pumpurs (labāk 2-3). Garās saknes saīsina līdz 20 cm. Laikus pārstādot (vasaras beigās vai agrā rudenī) bagātīgu ziedēšanu, pat labvēlīgos apstākļos, var sagaidīt tikai otrajā vai trešajā gadā pēc pāŗstādīšanas. Vislabākos atdaleņus iespējams iegūt no trīs līdz četrus gadus veciem stādiem.
Vecus augus var dalīt daļēji. Ceru atrok no vienas puses un ar nazi nogriež daļu sakneņa, kuru pēc tam var sadalīt sīkāk.
Peoniju saknes ir ļoti trauslas, tāpēc izņemot pamata sakneņus, tas jādara ļoti uzmanīgi. Sakneņus rūpīgi nomazgā un novieto 2 – 3 stundas ēnainā vietā, lai saknes kļūtu nedaudz elastīgas un, lai pie sekojošās dalīšanas nelūstu. Svaigos griezumus un ievainojumus aizrīvē ar saberztu kokogli. Pirms stādīšanas stādāmo materiālu, profilaktiskos nolūkos, apstrādā pret sēnīšu slimībām – kodinot 1% vara vitriola šķīdumā vai mērcējot kālija permanganāta šķīdumā.
Kopšana
Pieaugušu peoniju krūmu kopšana balstās uz to laistīšanu, apravēšanu, mēslošanu, rušināšanu un augsnes mulcēšanu. Pujenei nav nepieciešama bieža laistīšana, bet toties ir nepieciešama bagātīga laistīšana. Ir pilnīgi pietiekoši, ja sausuma periodā zem katra krūma izlej 2-3 spaiņus ūdens, un augam nepieciešamais mitrums tiks nodrošināts.
Vairāk uzmanības ir nepieciešams jaunām peonijām. Viņām pēc pārstādīšanas pirmos divus gadus nevajadzētu ļaut ziedēt. Rekomendē pat izlaust visus pumpurus, kad tie sasniedz zirņa grauda lielumu. Bet godīgi sakot, man necēlās roka to darīt, jo gribējās redzēt kādi izskatīsies ziedi. Ja atstāsiet pa vienam pumpuram un ļausiet viņam uzplaukt, bet pēc tam viņu nogriezīsiet, neļaujot izveidoties sēklām, nekas ļauns nenotiks un augs normāli attīstīsies tālāk.
Peonijas kāts ziedēšanas laikā ne vienmēr var noturēt lielos, kuplos un lieliskos ziedus. Tāpēc jau pumpuru veidošanās laikā zem krūma vajag novietot balstus. Griežot ziedus, krūmā vajadzētu atstāt ne mazāk kā pusi no ziedkātiem, lai augs nenovājinātos un sāktu veidot jaunus sakņu pumpurus nākamajai ziedēšanas sezonai. Vēlu rudenī, kad ir pirmās salnas, virszemes krūma daļu nogriež un sadedzina. Jaunos stādījumus ieteicams uz ziemu apklāt ar kūdru vai trūdvielām, bet pavasarī, tiklīdz sniegs nokusīs, to pilnīgi vai daļēji noņemt.
Jānis Dukaļskis
mob. tel.: 26318938
e-pasts: dukalskis.janis@gmail.com