Peonijas - pujenes - pojenes.

Jāņa Dukaļska puķes

Sīpolpuķu katalogs

Hipeastru piedāvājums

Īrisi

Īrisu piedāvājums

Īrisu audzēšana

Dālijas

Dāliju piedāvājums

Dāliju audzēšana

Peonijas

Peoniju piedāvājums

Peoniju audzēšana

Astilbju piedāvājums

Flokšu piedāvājums

Hiacinšu audzēšana

Narcišu audzēšana

Tulpju audzēšana

Maijpuķītes

Sīkās sīpolpuķes

Gladiolu selekcija


Īsi par peoniju audzēšanu


Peonijas – labākie kompanjoni ziemciešu stādījumos. Peonijas vislabāk kombinēt ar Sibīrijas īrisiem, dienziedēm, hostām, flokšiem un citām saderīgām ziemcietēm, piemēram, divmāju kazbārdi stāda tumšziedu peoniju fonā. Peoniju pacerē līdz to sakuplošanai var paspēt uzziedēt dažādas agrās pavasara sīpolpuķes, piemēram, sniedzītes, zilsniedzītes, puškīnijas, muskares. Starp peonijām iederas arī tulpes un narcises, bet vasarā uz peoniju fona labi izceļas lilijas.

Latvijas dārzos un apstādījumos dārza peonijas ir pirmajā desmitniekā pēc popularitātes un ir vienas no iemīļotākajiem krāšņumaugiem, jo daudzām peoniju šķirnēm ir laba un izcila smarža, kā arī tām ir liela formu un tipu daudzveidība.

Peonijas ir ilgmūžīgas cerveida ziemcietes, kuras ilgi saglabā dekorativitāti. Tām ir gumsaknes ar dziļu, plaši sazarotu sakņu sistēmu. Peonijas ir glītas ne tikai ziedot – izskatīgu lapojumu tās saglabā līdz rudenim. Vienīgā vājā vieta daudzām līdz šim Latvijā izplatītām šķirnēm ar lieliem un pildītiem ziediem ir to nenoturība – kāti nespēj noturēt skaistās, smagās ziedu galvas. Jo īpaši tas puķes skaistumu bojā lietainā vasarā. Tāpēc selekcionāri cenšas izaudzēt šķirnes, kas būtu noturīgas bez balsta (vienkāršās un Japānas tipa), kā arī zemāka auguma (līdz 50cm) šķirnes.

Krāšņās peonijas iepriecina ar daudzveidīgo krāsu un izsmalcināto smaržu no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim. Peonija labi iederas gan lielos, gan mazos stādījumos. Mūsu aizņemtības laikmetā liela nozīme ir tās ilgmūžībai - ja peoniju cers ir rūpīgi un pareizi kopts, vienā vietā tas var augt un bagātīgi ziedēt pat desmitiem gadu. Peoniju augstums ir no 20 cm līdz 3 m un peoniju ziedi ir no 1-2 cm līdz 32 cm diametrā..

Vietas izvēle

Lakstveida peonijas (pujenes) var augt vienā vietā diezgan ilgu laika posmu, tāpēc ir ļoti liela nozīme vietas izvēlei. Peonijas vislabāk padodas saulainā vietā. Nevajadzētu pujenes stādīt tuvu kokiem vai krūmiem, jo viņas necieš sacensību cīņā par barības vielām un mitrumu. Pujenes tāpat arī necieš vietas, kur uzkrājas ūdens. Šādās vietās augam saknes sāk pūt un augs iet bojā. Ja jums tomēr neizdevās savā dārzā atrast ideāli piemērotu vietu, tad tomēr nodrošiniet labu drenāžu pujeņu stādīšanas vietai.

Augsne

Peonijas labi aug praktiski visās augsnēs, kuras ir bagātas ar barības vielām, bet vairāk piemērota skaitās smilšmāla augsne. Ja jūsu dārzā augsne ir smaga, mālaina, tad pirms pujeņu stādīšanas viņu vajag „atvieglot” – pievienojot kūdru, trūdvielas un smiltis. Ja jūsu vēlamais lauciņš atrodas vietā, kur dominē smiltis, bet Latvijā tas nav retums – vajag pievienot mālus, kūdru un trūdvielas. Peonijas priekšroku dod neitrālām augsnēm pH (6 – 7). Bet tagad jebkurā dārzkopības veikalā piedāvā kūdru ar dažādu pH, pujeņu stādīšanai jāpērk kūdra ar neitrālu pH.

Stādīšana

Atkarībā no šķirnes un augsnes īpašībām peonijas stāda 60-100cm citu no citas. Vislabāk stādīt augusta otrajā pusē vai septembra sākumā. Aizvietojošie pumpuri augsnē atrodas sekli, tāpēc, pārstādot peonijas, jāraugās, lai tie būtu ne dziļāk par 5cm (smilšainās augsnēs), bet smagās – pašā augsnes virskārtā.

Pēc tā, kad jūs esat izvēlējušies stādīšanas vietu, nepieciešams pareizi sagatavot stādīšanas bedri. Ņemot vērā to, ka peoniju sakņu sistēma saaugs platumā un dziļumā līdz 70 cm, izrok 70 x 70 x 70 cm bedri. Izrok bedri, kurai 2/3 aizpilda ar augsnes maisījumu, kurš sastāv no vienādām daļām lapu zemes un trūdvielām, kurām ir pievienoti pelni vai kompleksie minerālmēsli (dažas saujas). Augšējo slāni stādāmajai bedrei aizpilda ar tīru auglīgu augsni, kura nesatur mēslojumu. Saknes jāizklāj tādā veidā, lai pumpuri atrastos 5 cm zem augsnes līmeņa. Ļoti svarīgi ir, lai neiestādītu pārāk dziļi, kā ir vajadzīgs, savādāk peonijas vienkārši neziedēs. Pēc iestādīšanas peonijas bagātīgi laista un mulčē ar sausu neitrālu kūdru.

Pavairošana

Labākais laiks, lai sakneni dalītu ir augusts – septembris. Vienkāršākais pavairošanas veids ir ceru dalīšana. Peonijas ceru uzmanīgi izrok, nopurina augsni un sadala ar nazi. Jāraugās, lai atdaleņiem būtu vismaz viens pumpurs (labāk 2-3). Garāssaknes saīsinia līdz 20cm. Laikus pārstādot (vasaras beigās) atdaleņus ar pietiekami spēcīgu sakņu sistēmu, jaunais cers var ziedēt jau nākamajā gadā, taču bagātīga ziedēšana pat labvēlīgos apstākļos sagaidāma tikai trešajā ceturtajā gadā peč pāŗstādīšanas. Vislabākos atdaleņus iespējams iegūt no trīs četrus gadus veciem augiem.

Vecus augus var dalīt daļēji. Ceru atrok no vienas puses un ar nazi nogriež daļu sakneņa, kuru pēc tam var sadalīt sīkāk.

Peoniju saknes ir ļoti trauslas, tāpēc izņemot pamata sakneņus, tas jādara ļoti uzmanīgi. Sakneņus rūpīgi nomazgā un novieto 2 – 3 stundas ēnainā vietā, lai saknes kļūtu vairāk elastīgas un, lai pie sekojošās dalīšanas nelūstu. Svaigos griezumus un ievainojumus aizrīvē ar saberztām koka oglēm. Pirms stādīšanas stādāmo materiālu apstrādā pret sēnīšu slimībām profilaktiskos nolūkos – kodinot 1% vara vitriola šķīdumā vai stiprā kālija permanganāta šķīdumā.

Kopšana

Pieaugušu peoniju krūmu kopšana balstās uz to laistīšanu, ravēšanu, mēslošanu, rušināšanu un augsnes mulcēšanu. Pujenei nav nepieciešama bieža laistīšana, bet toties ir nepieciešama bagātīga laistīšana. Ir pilnīgi pietiekoši, ja sausuma periodā zem katra krūma izlej 2-3 spaiņus ūdens, un augam nepieciešamais mitrums tiks nodrošināts.

Vairāk uzmanības ir nepieciešams jaunām peonijām. Viņām pēc pārstādīšanas pirmos divus gadus nevajadzētu ļaut ziedēt. Rekomendē pat izraut visus pumpurus, kad tie sasniedz zirņa grauda lielumu. Bet godīgi sakot, man necēlās roka to darīt un arī ziņkāre mocīja, jo gribējās redzēt kādi izskatīsies ziedi. Ja atstāsiet pa vienam pumpuram un ļausiet viņam uzplaukt, bet pēc tam viņu nogriezīsiet, neļaujot izveidoties sēklām, nekas ļauns nenotiks un augs normāli attīstīsies tālāk.

Peonijas kāts ziedēšanas laikā ne vienmēr var noturēt lielos, kuplos un lieliskos ziedus. Tāpēc jau pumpuru veidošanās laikā zem krūma vajag novietot balstus. Griežot ziedus, uz krūma vajadzētu atstāt ne mazāk kā pusi auga kātiem, lai augs nenovājinātos un sāktu veidot jaunus sakņu pumpurus nākamajai ziedēšanas sezonai. Vēlu rudenī, kad ir pirmās salnas, virszemes krūma daļu nogriež un sadedzina.Jaunos stādījumus vajadzētu uz ziemu ar kūdru vai trūdvielām apklāt, bet pavasarī, tiklīdz sniegs nokusīs, vajadzētu noņemt.   Jānis Dukaļskis
   mob. tel.: 26318938
   e-pasts: dukalskis.janis@gmail.com