Maijpuķītes - (convallaria majalis)

Jāņa Dukaļska puķes

Sīpolpuķu katalogs

Hipeastru piedāvājums

Īrisi

Īrisu piedāvājums

Īrisu audzēšana

Dālijas

Dāliju piedāvājums

Dāliju audzēšana

Peonijas

Peoniju piedāvājums

Peoniju audzēšana

Astilbju piedāvājums

Flokšu piedāvājums

Hiacinšu audzēšana

Narcišu audzēšana

Tulpju audzēšana

Maijpuķītes

Sīkās sīpolpuķes

Gladiolu selekcija

Maijpuķīte jeb parastā kreimene. Droši varu apgalvot, ka šis mežos bieži sastopamais augs nebūs svešs nevienam, kurš pavasarī pastaigājoties mežā ir sajutis neatvairāmo, saldo, balto zvaniņu ziedu smaržu. Šis augs simbolizē tik ļoti gaidītā pavasara atnākšanu un tieši savas smaržas dēļ tas ir tik ļoti iecienīts. Pat pavisam neliela ziedu buntīte spēj istabā radīt patīkamu smaržīgu gaisotni.

Parastā kreimene ir daudzgadīgs augs, kurš vienā vietā var augt 10-15 un vairāk gadus. Pie mums savvaļā maijpuķītes aug dažādās augsnēs, bet tām vairāk piemērotas ir vidēji mitras mālsmilts vai smilšmāla augsnes, kā arī nedaudz noēnotas vietas. Kā dekoratīvu augu mūsdienās audzē dārzos, parkos. To izmanto dažādos lokālos apstādījumos, kā arī uzziedināšanai ziemas mēnešos. Parasti ziedēšana sākas maija beigās un ziedēšana ilgst pat 20-25 dienas atkarībā no taksona vai šķirnes agruma un augšanas reģiona un vietas. Ja maijpuķītes vienā vietā ir paredzēts audzēt daudzus gadus, jāņem vērā, ka to stādījums jūtami pletīsies plašumā un aizņems aizvien lielāku platību, tāpēc, iespējams, to vajadzēs ierobežot.

Visas auga daļas ir diezgan toksiskas (indīgas), bet ne nāvējoši indīgas, tāpēc tās nevajadzētu mēģināt nogaršot. Maijpuķītes diezgan plaši tiek izmantotas arī medicīnā jau kopš 1881.gada, kad to dziednieciskās īpašības atklāja profesors Botkins, kā vērtīgu fizioterapijas līdzekli pie sirds mazspējas. Senos laikos maijpuķīšu tinktūra bija ļoti dārga un tika tirgota pat apzeltītos traukos.

Latvijā parastā kreimene ilgāku laiku (no 1977.gada) bija iekļauta Latvijas Sarkanajā grāmatā un to audzēt, plūkt ziedus mežā un pavairot bija stingri noliegts, par to draudēja liels sods (līdz Ls 100,-). Tagad kopš 2005.gada šis liegums ir noņemts un par to audzēšanu un ziedu tirdzniecību neviens vairs sodīt nevar.

Pašlaik dārzā tiek audzēta un pavairota, savulaik dabā atrasta, sevišķi dekoratīvas formas, lielu ziedu suga, no kuras tika ievāktas sēklas. Tās tika iesētas un pēc vairākiem gadiem tika veikts apjomīgs selekcijas darbs, atlasot tālākai pavairošanai derīgos augus. Kritiski tika vērtēts jebkurš stāds ar mazāk pievilcīgu ziedu formu un mazāku izmēru ziediem. Nu tas process sekmīgi tiek turpināts. Pašlaik jau iespējams pirmos stādus nodot plašākam vērtējumam.


   Jānis Dukaļskis
   mob. tel.: 26318938
   e-pasts: dukalskis.janis@gmail.com
M1 - MAIJPUĶĪTES € 2,00
Vidēja lieluma stādi ar 3 līdz 5 pumpuriem, augums 20 - 25 cm.
M2 - MAIJPUĶĪTES € 3,00
Lieli stādi ar 5 līdz 8 pumpuriem, augums 20 - 25 cm.
M3 - MAIJPUĶĪTES € 5,00
Ļoti lieli stādi ar ļoti daudziem pumpuriem, augums 20 - 25 cm.