Sīkās sīpolpuķes

Jāņa Dukaļska puķes

Sīpolpuķu katalogs

Hipeastru piedāvājums

Īrisi

Īrisu piedāvājums

Īrisu audzēšana

Dālijas

Dāliju piedāvājums

Dāliju audzēšana

Peonijas

Peoniju piedāvājums

Peoniju audzēšana

Astilbju piedāvājums

Flokšu piedāvājums

Hiacinšu audzēšana

Narcišu audzēšana

Tulpju audzēšana

Maijpuķītes

Sīkās sīpolpuķes

Gladiolu selekcija

Kad dārzā savus deguntiņus no zemes izbāž pirmie krokusu asniņi un uzplaukst pirmās pavasara vēstneses - sniegpulkstenītes, varam droši apgalvot, ka pelēcīgā, bezkrāsainā ziema ir beigusies. Pienācis laiks gadalaiku stafeti pārņemt krāsainajam, smaržīgajam pavasarim.

Sīkas sīpolpuķes var tikt audzētas un izmantotas dažādiem mērķiem: sīpoliņu realizācijai tirgū, ziedināšanai ziemas mēnešos, grieztiem ziediem pavasarī vai arī vienkārši savam priekam piemājas puķu dobē.

Pavasarī ziedošo sīpolpuķu klāsts ir bezgala liels un ne mazāks ir to pielietojums mūsu dārzos. Arī to stādīšanas paņēmieni var būt ļoti dažādi. Tas ir atkarīgs tikai no katra radošās pieejas šim jautājumam. Sīkās sīpolpuķes var stādīt nelielās grupiņās akmensdārzā vai zālienā, rindiņā gar dārza celiņu malām, izmantot lielu, krāsainu akcentu veidošanā ainavu stādījumos, vienkārši grupās vai puslokos apkārt augļu kokiem (ābelēm, bumbierēm, ķiršiem, plūmēm), ogu krūmiem u.c. Nedaudz teiksmainu smaržu burvību dārzā radīs sīkziedu narcišu stādījumi pie dīķiem, dārza baseiniem un citām ūdenstilpnēm.

Man, piemēram, Latgalē agrā pavasarī dārzā zem ķiršu kokiem lielu, skaistu ziedu klājienu veido maigi zilās pušķīnijas, bet gar plūmju stādījumu krāšņi zied parastās zilās zilsniedzītes. Tur tās pirms gadiem desmit tika iestādītas pa pāris sīpoliņiem, bet nu tās ir izsējušās lielā dārza daļā. Šīs sīpolpuķes nozied ļoti agri un arī agri beidz veģetāciju, vēl pirms ir atsākta zāles pļaušana dārzā. Tās katru gadu bagātīgi ierieš sēklas un pašas izsējas. Un, lūk, rezultāts, pie kam bez papildus darba ieguldījumiem. Vienkārši, bet skaisti!

Sīko sīpolpuķu stādīšanas dziļumi var diezgan jūtami variēt. Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem, gan no pašām kultūrām, to šķirnēm, sīpolu izmēriem, pielietojuma u.c. Mana pieredze rāda, ka jebkura sīpolpuķe pilnīgi droši var tikt iestādīta divas reizes dziļāk nekā to ir rekomendēts darīt (tas ir 5-6 sīpolu dziļumā) un pilnīgi droši spēs uzdīgt un ziedēt, pie kam vēl jo krāšņāk un ilgāk. Jo dziļāk tās tiks stādītas, jo retāk būs jāpārstāda.

Precīzi pateikt, pēc cik gadiem kura puķe jāpārstāda, īsti neviens nevar, jo tas ir ļoti atkarīgs no šķirnes pavairošanās potencēm, augsnes blīvuma, tās auglības, dažādiem mitruma režīmiem, temperatūrām augsnē gadu griezumā, stādīšanas reģioniem u.t.t. Pateikšu vienkāršu, bet sakrālu frāzi: vērtējums ir izdarāms pašam. Tas tad arī būs visprecīzākais. Pārstādīšana jāveic tad, kad acīm redzami stādījums par daudz sabiezējis un bagātīgā ziedēšana iet mazumā.

Noteikti ņemiet vērā to, ka iegādātajām sīpolpuķēm kādu laiku vajag iedzīvoties jaunajā vietā un aprast ar to (tāpat kā tas ir ar cilvēkiem, mainot dzīves vietu). Pirmajā gadā tās vēl nebūs apradušas ar jaunajiem augšanas apstākļiem Jūsu dārzā. Tā pa īstam tas notiks tikai otrajā vai trešajā gadā un tikai tad tās sevi spēs parādīs visā krāšņumā.

Zālienā, kuru paredzēts vasarā pļaut, muskares gan stādīt nevajadzētu, jo tām ir garš veģetācijas periods, tas radīs liekas problēmas zāliena kopšanā.

Tagad aizvien populārāka kļūst sīpolu stādīšana apdobēs vairākos stāvos vai līmeņos. Vēlāk ziedošos sīpolus stāda visdziļāk, tad tiem pa virsu vidēji vēlu ziedošos, tad agros. Starp slāņiem uzber nedaudz augsnes, lai sīpolus atdalītu. Nu, piemēram, vēlu ziedošās tulpes, tad Kaufmaņa vai Greiga tulpes un tām pa virsu krokusus. Vai arī tulpes, lielziedu krokusus (vernus), agros krokusus (sieberi, chrysanthus koralkowii). Var izmēģināt arī jebkuru citu kultūru kombināciju (sniedzītes, eritronijas, sniegpulkstenītes, zilsniedzītes, pušķīnijas, narcises, hiacintes, muskares, cīrulīšus, u.c.), tas ir pēc Jūsu pašu izvēles. Tādā veidā iegūstam dobi, kura mūs ar savu ziedu krāšņumu priecēs trīs reizes ilgāku laiku, izmantojot tikai vienu zemes pleķīti (kas agrāk tika atvēlēts tikai vienai kultūrai). Tāpat var izmēģināt, dažādā secībā stādījumā grupējot kopā sīkās sīpolpuķes ar viengadīgajām vai daudzgadīgajām vasaras puķēm.

Sevišķi iespaidīgi izskatīsies krokusu, cīrulīšu, hiacinšu u.c. sīpolpuķu stādījumi ap vai gar peoniju krūmiem, tad šo dobju ziedēšanas ilgums būs vēl iespaidīgāks. Pirmie, agrie krokusi uzziedēs jau martā, bet citas sīpolpuķes pakāpeniski ziedēs aprīlī, maijā, tad visu grupu peonijas, tas ir ap jūnija vidu. Tātad visu šo laiku ziedēs kādas sīpolpuķes, tad vēl savas trīs nedēļas peonijas. Tātad kopā tie ir vismaz trīs mēneši.

Tā katrā dārzā var panākt ilgu un krāšņu ziedēšanu pat vairāku mēnešu garumā! Iespaidīgi?

Jūsu radošajai izdomai šeit nav robežu! Pamēģiniet arī Jūs, gan izdosies!


   Jānis Dukaļskis
   mob. tel.: 26318938
   e-pasts: dukalskis.janis@gmail.com